יאיר גולן

תעודת זהות

שם:

יאיר גולן

ארגון:

תפקיד בארגון:

חבר כנסת

אזור פעילות:

תאריך עדכון אחרון: 16.6.2022

פעילות של יאיר גולן בשטח:

האלוף במילואים יאיר גולן התגלה בשנת 2016 (לאחר נאומו ביום השואה) כאיש שמאל קיצוני וחסר מעצורים, סמל לעומק האחיזה של גורמי שמאל מנותקים במנגנוני המדינה ולכשלים המוסריים שפושים בצמרת צה"ל. לאחר הצטרפותו לפוליטיקה בשנת 2019 ולמרצ בשנת 2020, התגלה גודל המחדל וגולן התגלה כ"העוכר האולטימטיבי" עם התבטאויות מקוממות, מסיתות ומסוכנות.

יאיר גולן, בתור סגן הרמטכ"ל, צוטט אומר בשנת 2016: 

"אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט אז לפני שבעים, שמונים ותשעים שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו היום"

המשפט האומלל הזה הוא שהעלה את האלוף יאיר גולן לתודעה הציבורית. בערב יום השואה בחר גולן לבזות את מדיו ולהשוות בין החברה הישראלית של היום לגרמניה של טרום השואה. במפגן אופייני של חוסר משילות, גולן לא נדרש לפשוט את מדיו ולא שילם כל מחיר על התבטאויותיו.

בזמנו, המשפחות השכולות הביעו דאגה מדבריו של גולן, ודרשו משר הביטחון ליברמן להסיר את מועמדותו של גולן בשל התבטאותו בעניין השואה. הן גם שלפו ציטוטים של גולן מהרצאה בפני תלמידי מכינה ב-2006, אז דיבר גולן על סוגיות של טוהר הנשק, והותיר את הרושם שהוא מעדיף להעמיד חיי חיילים בסיכון רב כדי שלא לפגוע בפלסטינים.

יאיר גולן הוא עוד אחד הבוגרים של תכנית וקסנר. נזכיר: מדובר בקרן המממנת לעובדי מדינה בכירים תואר יוקרתי באוניברסיטת הרווארד, שכולל גם גיהוץ אידאולוגי לשמאל הפוליטי.

כמה עובדות על יאיר גולן ע"פ איש התקשורת איתמר פליישמן:

-חתם ללא סמכות או אישור הדרג המדיני הסכם עם תושבי חברון-ננזף

-ביצע נוהל שכן לאחר ובניגוד לפסיקת בגצ-ננזף וקידומו עוכב

-כמפקד פינוי עמונה הביע "שביעות רצון" מהתקדמות האירוע בזמן שנספרו 150 פצועים

במסגרת ביקורם של קבוצת תלמידי תיכון מקיף בנשר בירושלים קיימו התלמידים מפגש עם סגן שרת הכלכלה והתעשייה, ח"כ יאיר גולן. סגן השר שכיהן בשורה של תפקידים בצה"ל, בראשם סגן הרמטכ"ל, ניהל דיון סוער עם התלמידים.

במהלך הדיון הגיב סגן השר גולן לדברים שנאמרו על ידי אחד התלמידים שהתייחס למדיניות ישראל לערבים. וכך אמר גולן: "אני אומר לכם בניגוד לעמדתו של התלמיד, שאמר מה שנקרא סטטוס קוו, ישבו בשקט יקבלו יחס טוב, יעשו בעיות יקבלו בראש. אני אומר לכם בפשטות, התלמיד הזה מסוכן לבטחון ישראל. מסוכן לבטחון ישראל". התלמיד חש מושפל ומאז מדווח על התעללות קשה שהוא עובר.

עוד באותה שנה, השתלח יאיר גולן (עדין בפונקציה של ח"כ וסגן שר) בצורה מכוערת בתושבי היישוב חומש, וכינה את המתיישבים שם "תתי אדם". בראיון לערוץ כנסת אמר גולן: "אלה לא אנשים. הם תתי אדם. אנשים בזויים. קלקולו של העם היהודי, צריך להוריד אותם בכוח מהמקום הזה".

ברקע עצירת הנטיעות של קק"ל בנגב בתחילת 2022, יתפרסם סרטון של סגן שרת הכלכלה יאיר גולן שמעודד את הבדואים להלחם בממשלה בה הוא חבר ומציע להם דרכים כיצד להיאבק בממשלת ישראל.

הסרטון נע סביב תחילת המהומות שהחלו במקום בתחילת אותה שנה. גולן נפגש עם כמה עשרות בדואים שם ואמר להם: "יש לכם היום כוח בממשלה שבחיים לא היה לבדואים". גולן הבהיר: "זה לא רק רע"ם, מרצ תשמור על האינטרסים שלכם, אני מקווה שגם העבודה" . גולן, שתקף זמן קצר לפני כן את מתנחלי חומש בכינוי תתי אדם, למעשה עודד אותם הבדואים אותם להיאבק בממשלה בה הוא חבר. הוא התייחס לשר השיכון זאב אלקין ששואף לקיומן של הנטיעות, ואומר: "אלקין מתפרע? נרגיע אותו, למה שלא נבלום אותו? מה הבעיה?" נשמע גולן אומר.

גולן המשיך והתרברב בכוחו בממשלה: "הקמנו לובי חקלאי בכנסת. בלמנו את כל המהלכים של פורר וליברמן – אז למה שלא נבלום את אלקין? מה הבעיה? תעשו מה שצריך בשטח, יש לובי חזק מאוד בעד הבדואים בתוך הכנסת, תנו לו לעבוד".

עוד בשנת 2022 ח"כ יאיר גולן המשיך ל"התכרבל" עם שונאי ישראל והשתתף בהפגנה בה נאמו בכירי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית שיצא מחוץ לחוק. במסגרת תחקיר הקול היהודי  על 'חיראק אל פחמאווי' התברר כי גולן ופעילי שמאל נוספים למעשה הכשירו ללא הבנתם לכאורה את פעילות התנועה שעסקה כלפי חוץ במניעת אלימות במגזר הערבי אך בפועל ביססה את כוחו של הפלג הצפוני שהתנועה משמשת כזרוע שטח שלו. בהפגנה הזו בה השתתף גולן, נאמו כמאל חטיב המסית (סגנו של ראאד סלאח) וראאד פתחי מבכירי הפלג ותומך מחבלים. ההפגנות של חיראק אל פחמאווי הפכו למפגני שטנה נגד הממסד הישראלי עם דרישה להוצאת המשטרה מהכפרים הערבים. כעבור חדשיים הובילה התנועה את פרעות תשפא ולאחרונה את הפרעות בהר הבית ברמדאן.

 

יאיר גולן

גולן
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

פעילים נוספים בארגון

פעילים נוספים באזור

[]

[]

[]

[]

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

חתמו על עצומה להרחקת עוכרים מעמדות חיילי צה"ל

דילוג לתוכן