אחמד טיבי

תעודת זהות

שם:

אחמד טיבי

תפקיד בארגון:

חבר כנסת

אזור פעילות:

תאריך עדכון אחרון: 31.1.2022

פעילות של אחמד טיבי בשטח:

כאשר מפשפשים בהיסטוריה המפוקפקת של חבר הכנסת טיבי, ניתן למצוא פרטים מקוממים רבים. כך לפי דיווח של אתר עיתון "הארץ" משנת 2007, לרגל יום השנה לייסודה של תנועת הטרור פת"ח הצהיר טיבי: "ברכותי לאנשי הפתח שמקרבם נפלו השהידים הראשונים ונעצרו האסירים הראשונים". עוד באותו נאום אמר טיבי כי: "הם רוצים לחסל את פלסטין, אך אנו נמשיך במאבק עד להקמת מדינה שבירתה אל-קודס (ירושלים)".

שנה לאחר מכן בזמן מבצע חורף חם בעזה בשנת 2008, התראיין ח"כ טיבי בטלוויזיה הפלסטינית דרך הטלפון, ובדבריו הצדיק את "ההתנגדות" נגד ישראל באומרו כי היא "זכות", והשווה בין ה"התנגדות" של חמאס לישראל מרצועת עזה ל"התנגדות" של חזבאללה נגד ישראל – שגם אותה הוא הצדיק: "אני מדגיש כי ההתנגדות לכיבוש היא אפשרית, מותרת, ויתר על כן, היא אחת הזכויות של עמים הנתונים תחת כיבוש, כפי שפעל חיזבאללה וניצח בהתנגדות שלו". 

בשנת 2011 נשא ח"כ אחמד טיבי את "נאום השהידים" הידוע לשמצה. נאום זה נאמר באירוע של הרש"פ ("יום השהיד") ברמאללה לכבוד כלל ה"שהידים" הפלסטינים ההרוגים – שביניהם נמנים גם רוצחי ילדים ומחבלים מתאבדים. בנאומו הוא שיבח את ה"שהידים", ובין היתר אמר: "בהיסטוריה של העמים ובמאבקיהם השהיד הוא שיא התפארת. אין ערך נעלה יותר מאשר השהאדה. השהיד הוא אשר פורץ את הדרך, ומשרטט בדמו את הדרך לחירות ולשחרור."

כמו כן, הזכיר טיבי בכפיפה אחת את השהידים והמחבלים האסירים באותה קטגוריה של פעילי 'התנגדות': "איננו טוענים… כי העם הפלסטיני הוא הטוב בעולם, אך אין עם בעולם טוב מהעם הפלסטיני, ולכן יש לכבד את השהידים שלו ויש לשחרר את אסיריו האמיצים. זוהי זעקה שאנו משמיעים מכאן ומכל מקום לשחרר את אסירי החירות, האלפים שיושבים בבתי הכלא של הכיבוש, שהסוהר שלהם רוצה לתייגם כמחבלים."

באפריל 2018 טיבי השתתף באירוע של הרש"פ שהוקדש לכבוד המחבל מרוואן ברגותי, אשר הורשע ב-5 מעשי רצח בפיגועי ירי שונים. טיבי נשא שם דברים לכבוד המחבל והתוודה על החברות העמוקה שביניהם, ועל ההערצה שלו כלפי מרוואן ברגותי. בעיני טיבי, המחבל ברגותי הוא: "המפקד, הסמל, הלוחם והחבר… אחי מרוואן".

לצד השבחים שהרעיף על הרוצח מרוואן ברגותי, הזכיר טיבי גם שמות מחבלים אחרים שהוא עומד לצדם ותומך בהם. בין המחבלים האלה נכללים כרים יונס ומאהר יונס – מחבלים שרצחו את החייל אברהם ברומברג בשנת 1981 ונידונו למאסרי עולם; אחמד סעדאת, מנהיג ארגון הטרור החזית העממית לשחרור פלסטין, שהורשע בגין פעילות טרור ונידון ל-40 שנות מאסר.

כמו כן שיבח טיבי בדבריו "מפקד היסטורי כביר, הוא אבו-ג'יהאד" – רב המחבלים ח'ליל אל-וזיר, שלפי פרסומי הרש"פ הנו אחראי על רצח 125 ישראלים לפחות.

בנוסף, בראיון לגאולה אבן-סער (2018) טען טיבי כי חמאס איננה תנועת טרור. כך לפי טיבי: "חמאס לא ארגון טרור, זה חלק מהפלגים הפלסטינים המייצגים את העם הפלסטיני. זה חלק מהנהגת העם הפלסטיני, זה פלג לגיטימי שרבים בעם הפלסטיני בוחרים בו בקלפיות".

אחמד טיבי

d5c6c97b-6ca4-45db-adac-41bc77314ebf
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

פעילים נוספים בארגון

פעילים נוספים באזור

[]

[]

[]

[]

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

חתמו על עצומה להרחקת עוכרים מעמדות חיילי צה"ל

דילוג לתוכן