מוחמד אל-כורד

תעודת זהות

שם:

מוחמד אל-כורד

ארגון:

תפקיד בארגון:

משורר ופובליציסט, פעיל פלסטיני המפיץ תעמולה נגד ישראל בעולם

תאריך עדכון אחרון: 18.5.2022

פעילות של מוחמד אל-כורד בשטח:

מוחמד אל-כורד הוא פעיל פלסטיני תושב מזרח ירושלים בעל ת.ז כחולה המנהל מסע דה-לגיטימציה אנטישמי וארסי נגד מדינת ישראל כבר מספר שנים (עם המון הצלחה) תוך שימוש מניפולטיבי ומשכיל בתקשורת העולמית, ברשתות החברתיות והופעותיו בפני הקהילה הבילאומית. הוביל בשנים האחרונות את קמפיין ההסתה נגד ישראל "להציל את שייח ג'ראח #savesheikhjarrah" ביחד עם אחותו תומכת הטרור מונא אל-כורד. הוא ואחותו מכונים ה"אייקונים של המאבק הפלסטיני" בעולם ובין היתר ערוצי התעמולה והשקרים האנטישמים שלו (אותם הוא מציג בצורה מאוד אלגנטית ורהוטה) עזרה למוטט את מערך ההסברה הישראלי בשנה האחרונה (מה שגרם בעקיפין לגל אנטישמיות אנטי-ישראלית חסרת תקדים ברחבי העולם), במיוחד בעת פרעות תשפ"א (מאי 2021) ובמבצע "שומר החומות" בעזה.

בין מעלליו בשנים האחרונות נגד ישראל והשמצתה בכל העולם על פי "הליגה נגד השמצה":

 • אל-כורד מפרסם מאמרים רבים בגנות ישראל והתראיין במגוון רחב של כלי תקשורת בכל העולם. ניתוח שטחי של המדיה החברתית שלו ושל ספרו "Rifqa", מגלה דפוס מטריד שאין עוררין עליו כאשר הרטוריקה וההשמצות בהם הוא משתמש הם הרבה מעבר לביקורת לגיטימית על ישראל. מדובר אנטישמיות מרושעת וחסרת מעצורים. אל-כורד האשים את הישראלים באכילת איברים של פלסטינים ובתאווה מיוחדת לדם פלסטיני.
 • הוא השווה בין ישראלים לנאצים, שלל את הקשר היהודי ההיסטורי לארץ ישראל והכפיש את הציונות ואת הציוניים עצמם. מה שבטוח, הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא אישי מאוד עבור אל-כורד. כתושבי השכונה ה"רותחת" שייח' ג'ראח (שמעון הצדיק) במזרח ירושלים, הוא ומשפחתו מעורבים במאבק משפטי-נדל"ני מול מדינת ישראל כאשר קיימת האפשרות שהוא ומשפחתו יפונו מהנכס בהתאם להחלטת בית המשפט. עם זאת, נכונותו להשתמש בדימויים אנטישמים תלושים מן המציאות מעוררת דאגות רציניות. הדמוניזציה הסדרתית שלו לציונות ולציונים, במיוחד בשימוש בשפה אשר במהלך ההיסטוריה השתמשו בה על מנת להסית נגד קהילות יהודיות, נתפסת כהתקפה רטורית על רוב היהודים ברחבי העולם שחשים קשורים לישראל או הרואים במערכת יחסים חיובית עם ישראל או חלק בלתי נפרד מיהדות העולם. 
 • במספר מקרים, אל-כורד טען שישראלים ויהודים ציוניים אוכלים איברים של פלסטינים או שהם במובן מובנה "צמאים לדם". בספרו Rifqa הוא כותב: "הם [הישראלים] קוצרים איברים של שהידים ומאכילים את הלוחמים שלהם משלנו".
 • במאי 2021, אל-כורד צייץ בטוויטר כי לציונים יש "צמא שלא ניתן להרוות אותו לדם פלסטיני".
 • ביוני 2021 הוא טען שהציונות קשורה מטבעה לפעולות "צמאות דם ואלימות":                                                                                                                                                           

 

 • לפחות בשני מקרים, בניסיונות  למתוח ביקורת על פעולות ישראליות לכאורה, אל-כורד תייג את הציונות כ"כת מוות". בספטמבר 2021, הוא העלה את האשמה הגורפת הזו כיוון שלטענתו ישנו סרטון שהראה חיילים ישראלים "דורכים" על גבר פלסטיני שנפטר.
 • ביולי 2021, אל-כורד הצדיק את עצמו כאשר כינה את הציונות "כת מוות" וטען: "ציוץ זה לא אמור לעורר מהומה. מה שכן אמור לעורר מהומה זוהי העובדה שציוני הורג פלסטיני כל שלושה ימים. מספיק."
 • אל-כורד הציג בצורה ברורה את משנתו האנטי-ציונית בהזדמנויות רבות: ב-8 בנובמבר 2021, הוא הגיב: "הציונות היא אכזרית, רצחנית"; בספטמבר 2021, אל-כורד צייץ בטוויטר: "הציונות היא רצח עם"; באוגוסט 2021 הוא סבר כי "הציונות היא סדיסטית" וכי "חוסר יושרה תמיד היה חלק בלתי נפרד מהפרויקט הציוני"; וביוני 2021 הוא טען: ש"הציונות היא רצח עם".           השוואות ישראל לשואה ולנאציזם: 
 • במאמץ שלו להדגיש את הסלידה שלו מישראל והתנגדותו לקיומה, השתמש אל-כורד אולי בהשוואה האפקטיבית ביותר שיש כיום, והשווה בין ישראלים לנאצים. מלבד היותה לא השוואה זו לא מדויקת בלשון המעטה, השפה הזו פוגענית ביותר, עושה טריוויאליזציה של השואה ועושה דמוניזציה אנטישמית ברורה ליהודים.
 • ב-21 ביוני 2021 הוא טען ש"מתנחלים ציוניים הציתו שריפות בכל רחבי שייח' ג'ראח" והמשיך להסית כך: "אלו הם חזירים ניאו נאציים ברבריים וסדיסטיים הטוענים שהם ילידי ארצנו".
 • ב-12 במאי 2021 הוא צייץ בטוויטר: "לא אכפת לי במי זה פוגע, הם (הישראלים) הפנימו לחלוטין את דרכי הנאצים".
 • באותו יום השתמש אל-כורד בטרמינולוגיה של השואה כדי לטעון שאדם יהודי לא ישראלי מעורב לכאורה במעשיה של ישראל:                                                                                                            הכחשת החיבור והקשר היהודי לארץ ישראל:
 • במספר מקרים שלל אל-כורד את הקשר ההיסטורי של העם היהודי לארץ ישראל. ביוני 2021, הוא כינה קשר כזה "פיקציה בזיונית" כשהוא מתח ביקורת על מצעד הדגלים של המחנה הלאומי ופעולות ישראליות אחרות בירושלים.
 • בשני מקרים לפחות, הוא דחה את הקשר של העם היהודי לארץ ישראל על ידי הערות על התכונות הפיזיות של ישראלים-יהודים. בציוץ בפברואר 2021 טען: "איך ישראלים יכולים להגיד שהם הילידים המקוריים של פלסטינה כאשר הם אפילו לא יכול להסתובב בחוץ מבלי לחטוף כוויות מהשמש?"
 • בציוץ אחר במרץ 2021 טען באופן דומה שיש בביתו יהודים ישראלים שהם קולוניאלים חסרי עמוד שדרה:

 

רק כל מנת להבין עד כמה התעמולה שלהם מסוכנת, יעילה ואפקטיבית, מוחמד ואחותו מונה נבחרו להיות בין 100 האנשים המשפיעים בעולם על פי מגזין "טיים".

בתחילת יוני 2021 נעצרו מוחמד אל-כורד ואחותו על ידי כוחות הביטחון לאחר שהשתתפו בהפרת סדר בשכונת שייח ג'ראח (שמעון הצדיק).

מוחמד אל-כורד

מוחמד אל כורד רשמי כלב
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

פעילים נוספים בארגון

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

חתמו על עצומה להרחקת עוכרים מעמדות חיילי צה"ל

דילוג לתוכן