מיכאל בן יאיר

תעודת זהות

שם:

מיכאל בן יאיר

ארגון:

תפקיד בארגון:

משפטן, פעיל שמאל קיצוני והיועץ המשפטי לממשלה לשעבר

אזור פעילות:

תאריך עדכון אחרון: 8.5.2022

פעילות של מיכאל בן יאיר בשטח:

מיכאל בן יאיר שימש בתור היועץ המשפטי לממשלה בין השנים 1993-1997 וכיום פעיל שמאל רדיקלי. כמו כן, בן-יאיר הוא חבר המועצות הציבורית של עמותות השמאל הקיצוניות בצלם, יש דין והקרן החדשה לישראל.

ע"פ מגזין מידה, עוד בזמן כהונתו כיועץ משפטי עסק ברדיפה של פוליטיקאים ממחנה הימין. יום אחד בלבד לאחר מינויו של עו"ד יעקב נאמן לשר המשפטים על ידי ראש הממשלה נתניהו (1996), הורה היועץ המשפטי לממשלה מיכאל בן יאיר על פתיחת חקירה משטרתית בעניינו. שמעון שבס, ששימש מנכ"ל משרד ראש הממשלה בזמן כהונתו של יצחק רבין, העיד כי בן יאיר ניסה לתפור תיק פלילי לנאמן וכי אמר לו בשעת ההתרחשויות "אני הולך לתקוע את הפשיסט".

בשנים האחרונות הוא בעיקר מוציא דיבת ישראל בעולם, מפיץ תעמולה אנטי-ציונית ומשחק לידיהם של אויבי ישראל האנטישמים:

בראיון בשנת 2014 אמר היועץ המשפטי לשעבר, שצריך היה לפנות את יהודי חברון לאחר טבח גולדשטיין והוא רואה במצב בחברון משטר אפרטהייד נגד המוסלמים.

כמו כן, בשנת 2014 האשים את ישראל בכך שביימה "הפרה" בזמן מבצע צוק איתן על מנת לחסל את מוחמד דף. באחד הפוסטים שלו שפורסם לאחר קריסת המשא ומתן ועורר תגובות רבות תהה: "אין הסכם. יש מעשי איבה מחודשים. מי אשם? שאלה גדולה – חמאס שרוצה הסכם טוב יותר, או ישראל שביימה הפרה כדי לחסל את מוחמד דף". ובעצם טען בכך שישראל היא שביימה את ירי הרקטות כדי לחדש את הלחימה.

עוד לפני כן, באפריל 2013 פרסם בעמוד הפייסבוק שלו כי "ההתנחלות היא המעשה המרושע והאווילי ביותר מאז מלחמת העולם השנייה". ולאחר שנשאל על ידי אחד מחבריו בפייסבוק "האם מעשים אלו יותר גרועים מהשלטון של פול פוט בקמבודיה, מהפשעים של סטלין בבני עמו או ממה שקורה בדרפור?" תשובתו הייתה: "אכן כן. מפעל ההתנחלות הוא מעשה מדיני של מדינה כלפי עם אחר, וככזה הוא המעשה המרושע והבלתי מוסרי ביותר מאז תום מלחמת העולם השנייה."

השיא הגיעה בשנת 2022 כאשר הארגון האנטישמי אמנסטי הוציא דו"ח חריף וביקורתי נגד ישראל שבו נטען: "קיים אפליה מוסדית נגד פלסטינים תחת הגדרת 'אפרטהייד' בהתאם לחוק הבינלאומי. הארגון קורא לרשויות הישראליות להפסיק את שיטת האפרטהייד נגד כל הפלסטינים שחיים תחת שליטתם."

לאחר שרבים במערכת הפוליטית תקפו את דו"ח אמנסטי האנטישמי ואף קראו ליישם את תקנות החרם נגד הארגון, דווקא בן יאיר צידד בדו"ח השקרי והתייצב לצד ארגון האנטישמי. בכתבה באתר the journal האירי, טוען בן יאיר כי בעקבות הדו"ח של ארגון אמנסטי נגד ישראל "עם עצב רב עלי גם להגיע למסקנה שארצי שקע לכאלו מעמקים מדיניים ומוסריים שכעת הוא משטר אפרטהייד".                                                                                                                                                                                                              עוד כתב היועמ"ש לשעבר: "בין נהר הירדן וים התיכון, ישראל שולל באופן קבוע זכויות אזרחיות ומדיניים ממיליוני פלסטינאים. זוהי אפרטהייד ישראלי. טעות הוא להפריד בין התנהגות ישראל ומחוץ לקו הירוק והיותה דמוקרטיה ליברלית בתוך הקו הירוק".

בנוסף, בשנים האחרונות אף הביע הבנה והצדקה מוסרית לסרבני השירות ביהודה ושומרון.

מיכאל בן יאיר

ממיכאל בן יאיר עוכר
Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp

פעילים נוספים בארגון

פעילים נוספים באזור

[]

[]

[]

[]

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

חתמו על עצומה להרחקת עוכרים מעמדות חיילי צה"ל

דילוג לתוכן