מיכאל ספרד

תעודת זהות

שם:

מיכאל ספרד

ארגון:

תפקיד בארגון:

יועץ משפטי

תאריך עדכון אחרון: 5.4.2022

פעילות של מיכאל ספרד בשטח:

מיכאל ספרד הוא היועץ המשפטי הראשי של ארגון השתולים האנטי-ציוני "יש דין" מהשמאל הרדיקלי בישראל. כמו כן עבד בעבר וייצג ארגוני שמאל רדיקלי אנטי-ציוניים אחרים כמו "שלום עכשיו" ו"שוברים שתיקה". הוא גם העורך של מספר דוחות של ארגונים לא-ממשלתיים בהם ישראל מואשמת בפשעי מלחמה והוצאה לפועל של מדיניות אפרטהייד.

בעשור האחרון קיבלו יש דין ושוברים שתיקה, שני הארגונים שספרד נוהג לייצג, כ-8.5 מיליון שקלים מהקרן לישראל חדשה. הארגונים גם זכו בשש השנים האחרונות לתרומות של כ–43 מיליון שקלים מישויות זרות. ספרד אף ייצג  בעבר גם את תנועת הסולידריות שיח' ג'ראח ואת הקרן למגיני זכויות אדם הממומנים על ידי ממשלות זרות.

ספרד כותב לעיתים קרובות עבור עיתון השמאל הקיצוני "הארץ" ובמסגרת הרצאותיו בעולם מוציא את דיבת ישראל, עושה לה דמוניזציה, משחק לידי גורמים אנטישמים ואנטי-ישראלים ומסייע לתעמולה שלהם וגורם נזקים בלתי הפיכים להסברה הישראלית בכל בעולם.

בהרצאתו בניו יורק בשנת 2017 כינה ספרד ארגונים כמו NGO Monitor ו'אם תרצו' בתואר "כנופיות שמחוברות למיליה של ראש הממשלה". הוא גם החמיא לתנועת "אם תרצו" בעקיפין וטען כי "ארגונים אלו הצליחו לשנות את השיח בישראל". באווירה הציבורית הנוכחית, טען ספרד, ארגוני השמאל "צריכים נואשות את התמיכה מבחוץ".

הוא לא בוחל בוחל באמצעים לפעול נגד מדינת ישראל בכל הכלים העומדים לרשותו וטוען: "אם מבוצעים פשעי מלחמה ולנגד עיננו נפרס מערכת של אפרטהייד, זו חובתם המוסרית של אזרחי המדינה האחראית לכך, להיאבק בכך גם אם פירוש הדבר שימוש באמצעים משפטיים חיצוניים." 

הצגתה של ישראל כישות מדינית אשר מבצעת פשעי מלחמה היא אחת המתודות הידועות של ספרד לפגוע במאמצי ההסברה של ישראל ולהשמיץ שמה בכל בעולם. בראיון עימו בעיתון גלובס בשנת 2018 הוא טען בצורה מפורשת: "אני חושב שישראל ביצעה פשעי מלחמה. חד-משמעית. בזיכרון היהודי המונח הזה מתייחס לפשעים החמורים ביותר, אבל זו קטגוריה עם מגוון של פשעים – חמורים יותר ופחות. יש לא מעט הפרות של המשפט הבינלאומי שישראל ביצעה ומבצעת בשטחים הכבושים, וחלקן עלולות להיות בדרגה של פשע מלחמה. אם ישראל לא תחקור את זה – אחרים יחקרו."

חוות דעת משפטית שחיבר עו"ד מיכאל ספרד עבור "יש דין" בשנת 2020 קבעה שעוד בטרם הוחלט על הסיפוח משטר אפרטהייד הוקם בשטחים. ע"פ הדו"ח שחיבר הגיע מיכאל ספרד למסקנה ההזויה: "קשה לומר את הדברים, אבל המסקנה של חוות דעת זו היא שבגדה המערבית מתבצע פשע נגד האנושות מסוג אפרטהייד. מבצעי הפשע הם ישראלים וקורבנותיו פלסטינים".

בעבר (2018) פרסם מיכאל ספרד (בעמוד הפייסבוק שלו) מסמך אזהרה מאיים לקציני צה”ל שאמורים להשתתף בפינוי חאן אל אחמר בו מזהירים את קציני וחיילי צה”ל, כי: “הנכם מוזהרים כי הרס הכפר ח’אן אל אחמר מהווה הפרה חמורה של החוק ההומניטרי הבינלאומי בדרגה העולה לכדי פשע מלחמה, עליו ניתן להעמיד לדין בבית הדין הפלילי הבינלאומי הפועל בהאג … תושבי הכפר ח’אן אל אחמר ו’נציגיהם’ מתעתדים לנקוט בכל האמצעים המשפטיים הנתונים בידיהם, ובכלל זאת פניה לבית הדין הפלילי הבינלאומי, בכדי להביא לצדק את אלו אשר יזמו, תכננו, השתתפו, פיקחו או לקחו כל חלק אחר בהריסת הכפר ח’אן אל אחמר, יהא דרגתם או תפקידם אשר יהא”.

מיכאל ספרד הוא כאמור תומך גדול של התערבות הקהילה הבינלאומית באשר למה שקורה בישראל וענייניה הפנימיים (וענייני הביטחון) בפרט. ספרד הדהד עמדות אלו בראיון איתו ב-22 בדצמבר 2019, ואמר כי " אף אחד בישראל לא יפתח בחקירה נגד חייל או קצין שמבצע את המדיניות [מדיניות הפתיחה באש בגבול עזה]..  המערכות שהקמנו הן מערכות שלא באמת חוקרות..". עוד בראיון הוא הגיע למסקנה כי "כשמדינה בוחרת לפעול באופן עקבי בניגוד לכללים שהמין האנושי קבע לעצמו כייהרג ובל יעבור, ומסרבת לחקור ולהעניש, זאת חובתה של הקהילה הבינלאומית לעשות זאת."

ב-6 במאי 2016 הציג מיכאל ספרד את נתוני ארגון העוכרים השתול בו הוא מועסק (יש דין) בפגישה בשולי העצרת הכללית של האו"ם שדנה "בהגנת העם הפלסטיני." נציג הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם של האו"ם דווח כי ספרד טען ש"אלימות המתנחלים נועדה לגרום לשינוי דמוגרפי כפוי על ידי פינוי פלסטינים."

כמו כן, ספרד עבד בעבר עם ארגון הטרור אל-חק (הוכרז ככזה רשמית על ידי מדינת ישראל בשנת 2021), ארגון לא-ממשלתי הממומן על ידי ממשלות אירופאיות, המוביל "לוחמה משפטית" נגד ישראל. הארגון הגיש תביעה בקנדה בדרישה להכרזה שיפוטית על אשמת ישראל בביצוע "פשעי מלחמה" והגדרת גדר הביטחון כבלתי חוקית.

ב-2015 ספרד העיד כעד מומחה עבור ישות הטרור אש"ף. ואילו ב-2010 הוא מסר עדות בתשלום לטובת אש"ף בתיק ספרשטיין נגד הרשות הפלסטינית.

בשנת 2022 ייצג ספרד את המרצה העוכר פרופסור עודד גולדרייך בבג"ץ כאשר עתרו ביחד נגד משרד החינוך ומדינת ישראל בדרישה לקבל פרס ישראל בתחום חקר המתמטיקה ומדעי המחשב לאחר שפרס זה נשלל ממנו. שלילת הפרס נבעה מהוראות 2 שרי חינוך שונים (יואב גלנט ויפעת שאשא-ביטון) בעקבות חתימתו על עצומות הנותנות לגיטימציה לתנועת החרם על ישראל BDS וחתימתו על מספר עצומות אחרות המייחסות לצה"ל ומדינת ישראל פשעי מלחמה ובטבח של חפים מפשע.

בנוסף, בראיון בעיתון הארץ בשנת 2005 טען ספרד כי "למפקדי צה"ל לא אכפת עקרונית להרוג פלסטינים חפים מפשע, כולל ילדים, והם גם עושים את זה, במכוון" וכי "ישראל נושאת בעצמה באחריות לטרור המתאבדים הפלסטיניים".

לסיום, חשוב לציין כי עו"ד ספרד חושב שכל עם ישראל דפוק אבל פעולותיו החתרניות והעוינות הם לגיטימיות ולגמרי בסדר – במרץ 2022 טען בטור דעה ב"הארץ" כי "עם ישראל צריך טיפול פסיכולוגי ואינטנסיבי ודחוף".

 

 

מיכאל ספרד

ספרד
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp

פעילים נוספים בארגון

[]

[]

[]

[]

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

חתמו על עצומה להרחקת עוכרים מעמדות חיילי צה"ל

דילוג לתוכן